skip to main | skip to sidebar

UPDATE: Rezultate oficiale alegeri parlamentare în judeţul Suceava - 9 decembrie 2012

Victorie categorică a USL la alegerile parlamentare în judeţul Suceava. Candidaţii USL au obţinut primul loc în preferinţele electoratului în 13 dintre cele 14 colegii uninominale din judeţul Suceava. USL a câştigat cu majoritate de voturi nouă din cele zece colegii pentru Camera Deputaţilor şi trei din cele patru colegii pentru Senat.

USL a obţinut trei mandate de senator şi nouă de deputat, ARD a obţinut un mandat de senator şi două de deputat iar PPDD a obţinut un mandat de deputat.

Conform rezultatelor oficiale, la Senat în întregul judeţ USL a obţinut 58,79% dintre voturile valabil exprimate, ARD - 26,52% dintre voturi, PPDD - 11,49%, PRM - 1,88% iar restul partidelor au obţinut mai puţin de un procent din voturile valabil exprimate.

La Camera Deputaţilor, USL a obţinut 59,41% dintre voturile valabil exprimate, ARD - 23,13%, PPDD - 11,82%, PRM - 1,91%, Uniunea Polonezilor din România (Ghervazen Longher) - 1,22% iar restul competitorilor au obţinut mai puţin de un procent din voturile valabil exprimate.

Candidaţii subliniaţi cu roşu au obţinut mandate de parlamentar.

SENAT:

Colegiul uninominal nr. 1 Vatra Dornei - Câmpulung Moldovenesc - Gura Humorului pentru Senat
[cuprinde colegiile nr. 9 şi nr 10 pentru Camera Deputaţilor]

Neculai Bereanu USL 59,97% 27.457 voturi
Cristian Anton Irimie ARD 21,41% 9.806 voturi
Vasilica Steliana Miron PPDD 15,54% 7.115 voturi
Stela Acatrinei PRM 2,70% 1.240 voturi
Malnaşi Gabor UDMR 0,35% 164 voturi


Colegiul uninominal nr. 2 Suceava pentru Senat
[cuprinde colegiile nr. 1, nr. 2 şi nr. 3 pentru Camera Deputaţilor]

Tiberius Marius Brădăţan USL 48,91% 34.312 voturi
Gheorghe Flutur ARD 42,67% 29.936 voturi
Costel Ignătescu PPDD 6,58% 4.619 voturi
Gheorghe Acatrinei PRM 1,20% 842 voturi
Ilie Popescu PP 0,37% 260 voturi
Adriana Klara Hapenciuc UDMR 0,25% 177 voturi


Colegiul uninominal nr. 3 Fălticeni pentru Senat
[cuprinde colegiile nr. 4 şi nr. 5 pentru Camera Deputaţilor]

Ovidiu Liviu Donţu USL 70,46% 35.054 voturi
Corneliu Popovici ARD 12,95% 6.445 voturi
Vasile Mustea PPDD 12,80% 6.371 voturi
Brînduşa Magazin PRM 2,00% 997 voturi
Vasile Apopei PP 1,09% 545 voturi
Gheorghe Rudolf Salup PER 0,50% 251 voturi
Zsold Geza UDMR 0,16% 81 voturi


Colegiul uninominal nr. 4 Rădăuţi pentru Senat
[cuprinde colegiile nr. 6, nr. 7 şi nr. 8 pentru Camera Deputaţilor]

Mihai Neagu USL 59,89% 31.302 voturi
Marius Vatavu ARD 22,24% 11.627 voturi
Constantin Enea PPDD 13,29% 6.948 voturi
Costel Adrian Chelariu PRM 1,96% 1.026 voturi
Ilarică Lică Moisiuc PER 1,19% 623 voturi
Leonard Ovidiu Ioachimescu PP 0,81% 424 voturi
Ioan Pascar PAS 0,36% 192 voturi
Lado Zoltan UDMR 0,22% 116 voturi



CAMERA DEPUTAŢILOR:

Colegiul uninominal nr. 1 Suceava pentru Camera Deputaţilor
[municipiul Suceava fără cartierul Burdujeni]

Ştefan Alexandru Băişanu USL 61,22% 17.048 voturi
Sanda Maria Ardeleanu ARD 26,83% 7.472 voturi
Marius Mihai Boghian PPDD 6,52% 1.818 voturi
Petru Juravlea PRM 1,69% 473 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 1,59% 444 voturi
Anna Maria Dudas UDMR 0,22% 62 voturi


Colegiul uninominal nr.2 Burdujeni pentru Camera Deputaţilor
[Cartierul Burdujeni al municipiului Suceava, oraşul Salcea şi comunele Adâncata, Ipoteşti, Mitocu Dragomirnei şi Pătrăuţi]

Ioan Bălan ARD 43,93% 8.919 voturi
Paul Rusu USL 42,25% 8.578 voturi
Bogdan Păstrăv George PPDD 9,05% 1.838 voturi
Petru David PRM 1,60% 325 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 1,08% 221 voturi
Ingrid Irimescu Kruk UDMR 0,18% 37 voturi


Colegiul uninominal nr.3 Cajvana pentru Camera Deputaţilor
[Cajvana, Todireşti, Dărmăneşti, Şcheia, Moara, Bosanci, Horodniceni, Drăgoieşti, Ciprian Porumbescu, Stroieşti, Ilişeşti, Bălăceana, Pârteştii de Jos, Comăneşti, Botoşana şi Cacica]

Gavril Mîrza USL 52,25% 11.279 voturi
Vasile Ilie ARD 28,84% 6.227 voturi
Lăcrămioara Vieru PPDD 10,20% 2.203 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 4,57% 988 voturi
Ovidiu Cuciureanu PRM 1,44% 312 voturi
Elisabeta Scheuleac PP 0,61% 133 voturi
Nicolae Vartanovici UDMR 0,12% 27 voturi


Colegiul uninominal nr. 4 Fălticeni pentru Camera Deputaţilor
[Fălticeni, Baia, Preuteşti, Hârtop, Buneşti, Vultureşti, Udeşti, Fîntînele, Liteni şi Vereşti]

Eugen Constantin Uricec USL 63,09% 15.673 voturi
Vasile Tofan ARD 20,29% 5.040 voturi
Mihai Artene PPDD 12,34% 3.067 voturi
Paraschiva Mercore PRM 2,10% 523 voturi
Radu Mercore PP 0,46% 115 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 0,20% 51 voturi
Kadar Geza UDMR 0,12% 30 voturi


Colegiul uninominal nr. 5 Dolhasca - Mălini pentru Camera Deputaţilor
[Dolhasca, Dolheşti, Forăşti, Drăguşeni, Vadu Moldovei, Boroaia, Fântâna Mare, Bogdăneşti, Râşca, Cornu Luncii, Rădăşeni, Mălini, Berchişeşti, Valea Moldovei şi Slatina]

Ioan Stan USL 73,60% 18.241 voturi
Aneta Waclawski PPDD 12,92% 3.202 voturi
Mihai Vitcu ARD 9,08% 2.251 voturi
Ştefan Andrei PRM 1,85% 459 voturi
Petru Grama PP 0,47% 117 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 0,20% 51 voturi
Gabriella Timea Hermann UDMR 0,10% 27 voturi


Colegiul uninominal nr. 6 Rădăuţi pentru Camera Deputaţilor
[Rădăuţi, Frătăuţii Vechi, Satu Mare, Milişăuţi, Iaslovăţ, Burla, Arbore, Volovăţ şi Horodnic de Jos]

Constantin Galan USL 53,69% 9.187 voturi
Orest Onofrei ARD 28,79% 4.927 voturi
Marin Buraciuc PPDD 12,00% 2.054 voturi
Carmen Laura Ohmt PRM 2,56% 439 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 0,46% 80 voturi
Deak Ferencz UDMR 0,10% 18 voturi


Colegiul uninominal nr. 7 Vicov - Putna - Solca pentru Camera Deputaţilor
[Solca, Poieni Solca, Marginea, Horodnic de Sus, Suceviţa, Voitinel, Vicovu de Jos, Gălăneşti, Bilca, Vicovu de Sus, Putna, Straja, Brodina şi Ulma]

Ovidiu Cristian Iane USL 52,79% 8.843 voturi
Dumitru Mihalescul ARD 30,88% 5.173 voturi
Adrian Vasile PPDD 10,75% 1.802 voturi
Ionel Curea PRM 1,70% 285 voturi
Mitică Dorobanţu PER 0,84% 142 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 0,36% 61 voturi
Csibi Ladislau UDMR 0,08% 14 voturi


Colegiul uninominal nr. 8 Siret - Dumbrăveni pentru Camera Deputaţilor
[Siret, Grămeşti, Zamostea, Zvorîştea, Hânţeşti, Siminicea, Dumbrăveni, Calafindeşti, Şerbăuţi, Grăniceşti, Bălcăuţi, Dorneşti, Muşeniţa şi Frătăuţii Noi]

Eugen Bejinariu USL 67,08% 12.462 voturi
Brînduşa Magdalena Humeniuc PPDD 14,55% 2.704 voturi
Daniel Ungurian ARD 12,92% 2.402 voturi
Marcel Mihai Acatrinei PRM 1,45% 270 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 1,10% 206 voturi
Gheorghe Chiriac PP 0,69% 129 voturi
Barabasi Iren UDMR 0,26% 50 voturi


Colegiul uninominal nr. 9 Vatra Dornei pentru Camera Deputaţilor
[Vatra Dornei, Pojorâta, Dorna Arini, Crucea, Stulpicani, Ostra, Broşteni, Panaci, Şaru Dornei, Dorna Candrenilor, Poiana Stampei, Coşna, Iacobeni, Ciocăneşti, Cârlibaba, Breaza, Moldova Suliţa, Izvoarele Sucevei şi Moldoviţa]

Dumitru Pardău USL 61,86% 13.441 voturi
Cezar Cioată PPDD 18,99% 4.128 voturi
Ovidiu Milici ARD 13,62% 2.960 voturi
Nicuşor Dănăilă PRM 2,03% 442 voturi
Marius Botârcă PER 0,63% 137 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 0,47% 103 voturi
Romiţa Vicol PP 0,46% 100 voturi
Gal Zoltan UDMR 0,22% 49 voturi


Colegiul uninominal nr. 10 Gura Humorului - Câmpulung Moldovenesc pentru Camera Deputaţilor
[Gura Humorului, Câmpulung Moldovenesc, Păltinoasa, Capu Câmpului, Frasin, Mănăstirea Humorului, Vama, Frumosu, Vatra Moldoviţei, Sadova şi Fundu Moldovei]

Radu Iulian Surugiu USL 60,36% 14.468 voturi
Gabriel Dan Gospodaru ARD 20,64% 4.947 voturi
Anilore Plaiu PPDD 12,07% 2.895 voturi
Sorin Constantin Cotlarciuc PRM 2,62% 629 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 1,91% 459 voturi
Vasile Bostaca PAS 0,59% 143 voturi
Deme Carol Zsolt UDMR 0,22% 55 voturi

Articole recomandate:

    Alegeri parlamentare 2012

Comentează folosind Facebook:

2 comentarii:

  1. Câte voturi anulate sunt pentru ambele camere?

  2. La Camera Deputaţilor au fost 6.491 de voturi nule şi 2.079 de voturi albe (buletine de vot pe care nu s-a aplicat ştampila “VOTAT”).

    La Senat au fost 5.296 de voturi nule şi 2.819 de voturi albe.

Trimiteți un comentariu

Poţi utiliza unele etichete HTML, cum ar fi <a href=""></a>, <b></b>, <i></i>.

 

Dinu ZARĂ Copyright © 2009 - 2015. Vizitează şi Dinu ZARĂ - FotoBLOG şi Suceava: Presa Online