Iată lista candidaţilor pentru alegerile locale din judeţul Suceava din 10 iunie 2012. Lista cuprinde deocamdată candidaţii stabiliţi până în acest moment. Lista candidaţilor pentru locale în judeţul Suceava va fi actualizată atunci când partidele vor stabili restul candidaţilor.




PDL USL UNPR PPDD IND
Consiliul Judeţean Gheorghe Flutur Ioan Cătălin Nechifor Cătălina Vartic Adrian Artene
Suceava Ion Lungu Alexandru Băişanu Adrian Macovei

Câmpulung Moldovenesc Ioan Ţăran Mihăiţă Negură Ioan Alboi Şandru
Gabriel Constantin Şerban
Fălticeni Vasile Tofan Cătălin Coman

Ioan Ilişescu
Rădăuţi Aurel Olărean Petru Carcalete


Vatra Dornei Ilie Boncheş Ioan Moraru Dorin Grohinschi Serenela Simireanu Timinschi Mihai Cioată, Cezar Ioja
Broşteni Stelian Chirilă Gheorghe Balan (PSD) ---------- Nicolae Chiriac (PNL)


Cajvana Gheorghe Iacoban Gheorghe Tomăscu


Dolhasca Maria Cojocaru Iulian Gheorghiţă


Frasin Marinel Balan Costel Volanschi


Gura Humorului Ionuţ Radu Creţuleac Marius Ursaciuc Stelică Simiganovschi

Liteni Tomiţă Onisii Vasile Costan (PSD) ----------- Constantin Ciubotariu (PNL) Gheorghe Tănăsuc

Milişăuţi Mihai Viţega Mircea Laurus


Salcea Ilie Lungu Viorel Lubera Florin Cheia

Siret Vasile Tablan Adrian Popoiu


Solca Valeruţ Ţăranu Hofnăr Gheorghe Bahan


Vicovu de Sus Iliuţ Vasile Gheorghe D. Schipor


Adâncata Viorel Cucu Dorel Filip Ioan Lucaci

Arbore Ionel Hrincescu Gheorghe Tiron


Baia Mihail Cîrlan Nicu Scurhan


Bălăceana Grigore Melneciuc Nichita Babor Ioana Troscov

Bălcăuţi Iulian Chideşa Vasile Ursachi


Berchişeşti Violeta Ţăran Andrei Varvaroi Laurenţiu Coca

Bilca Zaharia Rusu Cornel Savu


Bogdăneşti Traian Rogojină Corneliu Solcanu


Boroaia Gheorghe Rusu Vasile Berariu


Bosanci Anton Curic Constantin Blîndu Nistor Găitan

Botoşana Ioan Ghiaţă Dorel Slevoacă


Breaza Petru Ţăranu Gheorghe Lesenciuc Mihai Misiuc

Brodina Vasile Popescu Ilie Haleţa


Buneşti Gheorghe Beraru Ioan Dolcean Emanuel Zancu

Burla Viorel Pintiliuc Gheorghe Papuc


Cacica Petru Todosi Elena Boloca


Calafindeşti Vasile Ciobanu Loghin Saviuc


Capu Câmpului Gheorghe Cajvan Marcela Bârsan


Cârlibaba Gabriel Danciu Gheorghe Tironeac Constantin Şandru

Ciocăneşti Radu Ciocan Gheorghe Tomoioagă


Ciprian Porumbescu Dumitru Nimiţean Stanca Moldovan


Comăneşti Grigoraş Păstrăv Ioan Vorobchievici


Cornu Luncii Petru Vodă Gheorghe Fron


Coşna Iluţă Ivan Gavril Pardău


Crucea Marcel Păvăleanu Dorin Rusu


Dărmăneşti Dan Chidoveţ Virgil Mateiciuc Ioan Boiciuc

Dolheşti Cătălin Gheorghe Darabă Petru Agafiţei


Dorna Candrenilor Mafteiu Candrea Dănuţ Candrea (PSD) ----------- Daniel Ţîcşa (PNL)
Gabriela Corina Cozmaciuc
Dorna Arini Liviu Paul Chiriluş Ioan Moraru


Dorneşti Gheorghe Luţa Gheorghe Năstase


Drăgoieşti Adrian Brădăţan Vasile Petroaie Adrian Popescu

Drăguşeni Romică Gheţu Vasile Cepoi


Dumbrăveni Costel Gafiţescu Ioan Pavăl Sorin Bursuc

Fântâna Mare Constantin Ştefănoaie Vasile Mucileniţa


Fântânele Vasile Hîj Gheorghe Cornea (PSD) ------------ Lazăr Petru Nemţoi (PNL) Constantin Leonte

Forăşti Emil Grigoraş Brăduţ Avrămia


Frătăuţii Noi Constantin Galan Gheorghe Ştreangă


Frătăuţii Vechi Vasile Artimon Ionesii Aurel Mihăescu


Frumosu Maftei Tiron Viorel Morari Grigore Vaman

Fundu Moldovei Gavril Ursescu Ion Tudor Zdrob


Gălăneşti Elena Coroamă Liviu Mironescu


Grămeşti Mariana Nimerschi Vasile Şuleap


Grăniceşti Duţu Florea Gheorghe Nuţu (PSD) --------- Gabriel Florin Simionesei (PNL)


Hânţeşti Daniel Olaru Filaret Galan Beniamin Duduman

Hârtop Toader Grădinaru Ioan Hreţcan


Horodnic de Jos Petrică Onica Gheorghe Popescu


Horodnic de Sus Gavril Grigorean Gheorghe Sbiera


Horodniceni Neculai Florea Alexandru Savin


Iacobeni Angelica Fădor Ciprian Stoleru Liviu Ţăran

Iaslovăţ Petru Bilaşeschi Ion Cotoară


Ilişeşti Răduţu Florinel Avasiloaie Cornel Popovici Vasile Fedorovici

Ipoteşti Dumitru Corjuc Daniel Nicuşor Danileţ Florin Grămadă

Izvoarele Sucevei Mihail Mehno Ioan Habur


Mălini Petru Nistor Ioan Guguţă


Mănăstirea Humorului Cătălin Ionel Tomasciuc Vasile Nicuţar Adrian Buburuzan

Marginea Dumitru Nichitean Ioan Onufrei

Petrică Grigorean
Mitocu Dragomirnei Dan Solcan Viorel Reziuc Viorel Murariu

Moara Constantin Prodaniuc Laurenţie David Dorel Constantin Dumitraş

Moldova Suliţa Petrică Jecală Vasile Rebenciuc


Moldoviţa Traian Iliesi Niculai Botuşar (PSD) ----------- Romeo Ocerhan (PNL)


Muşeniţa Gheorghe Iftimie Filip Niculăev


Ostra Grigore Coperza Ioan Oros Neculai Rotaru

Păltinoasa Dumitru Cristian Carpiuc Eduard Wendling


Panaci Andrei Acatrinei Vasile Cozan Adrian Ţarcă

Pârteştii de Jos Marcel Strugaru Ioan Pavel Toma


Pătrăuţi Vasile Breabăn Dan Varasciuc Ioan Hostiuc

Poiana Stampei Gheorghe Ţiganea Viluţ Mezdrea


Poieni Solca Simion Jucan Nicolai Sorin Galiş


Pojorâta Bogdan Codreanu Gabriel Corsoreanu


Preuteşti Constantin Pantea Ion Vasiliu


Putna Cornel Popa Gheorghe Coroamă


Rădăşeni Nicolaie Perju Paul Buhlea


Râşca Neculai Rusu Ion Bosânceanu


Sadova Mihai Constantinescu Gheorghe Rusu (PSD) ---------- Lucan Petrişor Branca (PNL) Iulian Coca

Şaru Dornei Cătălin Iordache Cristian Sfica


Satu Mare Valerian Cramarciuc Dumitru Jurovschi (PSD) ----------- Toader Adrian Lavric (PC)


Şcheia Vasile Andriciuc Reuţi Nicolai (PSD) -------------- Ion Scotniţchi (PNL) Dan Motoveleţ

Şerbăuţi Cătălin Sănduleac Constantin Corniciuc (PSD) ------------- Mihai Rebenciuc (PNL)


Siminicea Ştefan Clim Gheorghe Haliţa Vasile Clim

Slatina Ilie Gherman Gavril Niculeasa (PSD) ------------ Petrea Simeria (PNL)


Straja Vasile Juravle Vasile Juravlea


Stroieşti Mihai Senic Ion Băiţan Gheorghe Scheuleac

Stulpicani Vasile Cotlarciuc Vasile Ostanschi Isidor Racilă

Suceviţa Ionel Vatamaniuc Dorin Pânzar


Todireşti Mugurel Bocancea Vasile Avram (PSD) ------------- Gheorghe Rudnic (PNL)


Udeşti Mihai Moraru Săvel Botezatu (PSD) ----------- Aurel Jescu (PNL) Daniel Viziteu

Ulma Constantin Vlad Cobiliţa Mircea Ihnatiuc


Vadu Moldovei Vasile Sofronie Maricel Iacob


Valea Moldovei Vasile Florişteanu Constantin Moroşan Neculai Floriştean

Vama Niculaie Baltag Gheorghe Moroşan Ioan Balmoş

Vatra Moldoviţei Virgil Saghin Gheorghe Trufan Candiano Breabăn

Vereşti Dănuţ Gavriliuc Constantin Tololoi (PSD) ------------- Ioan Maxim (PNL) Gheorghe Tabără

Vicovu de Jos Vasile Petruneac Ionel Pleşca (PSD) ----------- Cornel Carcea (PNL)


Voitinel Ion Hură Maria Pleşca


Volovăţ Ioan Halip Ioan Vicol


Vultureşti Mihai Grădinaru Cornel Salamaha (PSD) ----------- Mihai Iftimie (PNL) Alexandru Vieru

Zamostea Vasile Haliuc Vasile Haliuc


Zvorâştea Virgil Sfichi Constantin Barariu