UPDATE: Rezultate oficiale alegeri parlamentare în judeţul Suceava - 9 decembrie 2012

Victorie categorică a USL la alegerile parlamentare în judeţul Suceava. Candidaţii USL au obţinut primul loc în preferinţele electoratului în 13 dintre cele 14 colegii uninominale din judeţul Suceava. USL a câştigat cu majoritate de voturi nouă din cele zece colegii pentru Camera Deputaţilor şi trei din cele patru colegii pentru Senat.

USL a obţinut trei mandate de senator şi nouă de deputat, ARD a obţinut un mandat de senator şi două de deputat iar PPDD a obţinut un mandat de deputat.

Conform rezultatelor oficiale, la Senat în întregul judeţ USL a obţinut 58,79% dintre voturile valabil exprimate, ARD - 26,52% dintre voturi, PPDD - 11,49%, PRM - 1,88% iar restul partidelor au obţinut mai puţin de un procent din voturile valabil exprimate.

La Camera Deputaţilor, USL a obţinut 59,41% dintre voturile valabil exprimate, ARD - 23,13%, PPDD - 11,82%, PRM - 1,91%, Uniunea Polonezilor din România (Ghervazen Longher) - 1,22% iar restul competitorilor au obţinut mai puţin de un procent din voturile valabil exprimate.

Candidaţii subliniaţi cu roşu au obţinut mandate de parlamentar.

SENAT:

Colegiul uninominal nr. 1 Vatra Dornei - Câmpulung Moldovenesc - Gura Humorului pentru Senat
[cuprinde colegiile nr. 9 şi nr 10 pentru Camera Deputaţilor]

Neculai Bereanu USL 59,97% 27.457 voturi
Cristian Anton Irimie ARD 21,41% 9.806 voturi
Vasilica Steliana Miron PPDD 15,54% 7.115 voturi
Stela Acatrinei PRM 2,70% 1.240 voturi
Malnaşi Gabor UDMR 0,35% 164 voturi


Colegiul uninominal nr. 2 Suceava pentru Senat
[cuprinde colegiile nr. 1, nr. 2 şi nr. 3 pentru Camera Deputaţilor]

Tiberius Marius Brădăţan USL 48,91% 34.312 voturi
Gheorghe Flutur ARD 42,67% 29.936 voturi
Costel Ignătescu PPDD 6,58% 4.619 voturi
Gheorghe Acatrinei PRM 1,20% 842 voturi
Ilie Popescu PP 0,37% 260 voturi
Adriana Klara Hapenciuc UDMR 0,25% 177 voturi


Colegiul uninominal nr. 3 Fălticeni pentru Senat
[cuprinde colegiile nr. 4 şi nr. 5 pentru Camera Deputaţilor]

Ovidiu Liviu Donţu USL 70,46% 35.054 voturi
Corneliu Popovici ARD 12,95% 6.445 voturi
Vasile Mustea PPDD 12,80% 6.371 voturi
Brînduşa Magazin PRM 2,00% 997 voturi
Vasile Apopei PP 1,09% 545 voturi
Gheorghe Rudolf Salup PER 0,50% 251 voturi
Zsold Geza UDMR 0,16% 81 voturi


Colegiul uninominal nr. 4 Rădăuţi pentru Senat
[cuprinde colegiile nr. 6, nr. 7 şi nr. 8 pentru Camera Deputaţilor]

Mihai Neagu USL 59,89% 31.302 voturi
Marius Vatavu ARD 22,24% 11.627 voturi
Constantin Enea PPDD 13,29% 6.948 voturi
Costel Adrian Chelariu PRM 1,96% 1.026 voturi
Ilarică Lică Moisiuc PER 1,19% 623 voturi
Leonard Ovidiu Ioachimescu PP 0,81% 424 voturi
Ioan Pascar PAS 0,36% 192 voturi
Lado Zoltan UDMR 0,22% 116 voturi



CAMERA DEPUTAŢILOR:

Colegiul uninominal nr. 1 Suceava pentru Camera Deputaţilor
[municipiul Suceava fără cartierul Burdujeni]

Ştefan Alexandru Băişanu USL 61,22% 17.048 voturi
Sanda Maria Ardeleanu ARD 26,83% 7.472 voturi
Marius Mihai Boghian PPDD 6,52% 1.818 voturi
Petru Juravlea PRM 1,69% 473 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 1,59% 444 voturi
Anna Maria Dudas UDMR 0,22% 62 voturi


Colegiul uninominal nr.2 Burdujeni pentru Camera Deputaţilor
[Cartierul Burdujeni al municipiului Suceava, oraşul Salcea şi comunele Adâncata, Ipoteşti, Mitocu Dragomirnei şi Pătrăuţi]

Ioan Bălan ARD 43,93% 8.919 voturi
Paul Rusu USL 42,25% 8.578 voturi
Bogdan Păstrăv George PPDD 9,05% 1.838 voturi
Petru David PRM 1,60% 325 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 1,08% 221 voturi
Ingrid Irimescu Kruk UDMR 0,18% 37 voturi


Colegiul uninominal nr.3 Cajvana pentru Camera Deputaţilor
[Cajvana, Todireşti, Dărmăneşti, Şcheia, Moara, Bosanci, Horodniceni, Drăgoieşti, Ciprian Porumbescu, Stroieşti, Ilişeşti, Bălăceana, Pârteştii de Jos, Comăneşti, Botoşana şi Cacica]

Gavril Mîrza USL 52,25% 11.279 voturi
Vasile Ilie ARD 28,84% 6.227 voturi
Lăcrămioara Vieru PPDD 10,20% 2.203 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 4,57% 988 voturi
Ovidiu Cuciureanu PRM 1,44% 312 voturi
Elisabeta Scheuleac PP 0,61% 133 voturi
Nicolae Vartanovici UDMR 0,12% 27 voturi


Colegiul uninominal nr. 4 Fălticeni pentru Camera Deputaţilor
[Fălticeni, Baia, Preuteşti, Hârtop, Buneşti, Vultureşti, Udeşti, Fîntînele, Liteni şi Vereşti]

Eugen Constantin Uricec USL 63,09% 15.673 voturi
Vasile Tofan ARD 20,29% 5.040 voturi
Mihai Artene PPDD 12,34% 3.067 voturi
Paraschiva Mercore PRM 2,10% 523 voturi
Radu Mercore PP 0,46% 115 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 0,20% 51 voturi
Kadar Geza UDMR 0,12% 30 voturi


Colegiul uninominal nr. 5 Dolhasca - Mălini pentru Camera Deputaţilor
[Dolhasca, Dolheşti, Forăşti, Drăguşeni, Vadu Moldovei, Boroaia, Fântâna Mare, Bogdăneşti, Râşca, Cornu Luncii, Rădăşeni, Mălini, Berchişeşti, Valea Moldovei şi Slatina]

Ioan Stan USL 73,60% 18.241 voturi
Aneta Waclawski PPDD 12,92% 3.202 voturi
Mihai Vitcu ARD 9,08% 2.251 voturi
Ştefan Andrei PRM 1,85% 459 voturi
Petru Grama PP 0,47% 117 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 0,20% 51 voturi
Gabriella Timea Hermann UDMR 0,10% 27 voturi


Colegiul uninominal nr. 6 Rădăuţi pentru Camera Deputaţilor
[Rădăuţi, Frătăuţii Vechi, Satu Mare, Milişăuţi, Iaslovăţ, Burla, Arbore, Volovăţ şi Horodnic de Jos]

Constantin Galan USL 53,69% 9.187 voturi
Orest Onofrei ARD 28,79% 4.927 voturi
Marin Buraciuc PPDD 12,00% 2.054 voturi
Carmen Laura Ohmt PRM 2,56% 439 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 0,46% 80 voturi
Deak Ferencz UDMR 0,10% 18 voturi


Colegiul uninominal nr. 7 Vicov - Putna - Solca pentru Camera Deputaţilor
[Solca, Poieni Solca, Marginea, Horodnic de Sus, Suceviţa, Voitinel, Vicovu de Jos, Gălăneşti, Bilca, Vicovu de Sus, Putna, Straja, Brodina şi Ulma]

Ovidiu Cristian Iane USL 52,79% 8.843 voturi
Dumitru Mihalescul ARD 30,88% 5.173 voturi
Adrian Vasile PPDD 10,75% 1.802 voturi
Ionel Curea PRM 1,70% 285 voturi
Mitică Dorobanţu PER 0,84% 142 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 0,36% 61 voturi
Csibi Ladislau UDMR 0,08% 14 voturi


Colegiul uninominal nr. 8 Siret - Dumbrăveni pentru Camera Deputaţilor
[Siret, Grămeşti, Zamostea, Zvorîştea, Hânţeşti, Siminicea, Dumbrăveni, Calafindeşti, Şerbăuţi, Grăniceşti, Bălcăuţi, Dorneşti, Muşeniţa şi Frătăuţii Noi]

Eugen Bejinariu USL 67,08% 12.462 voturi
Brînduşa Magdalena Humeniuc PPDD 14,55% 2.704 voturi
Daniel Ungurian ARD 12,92% 2.402 voturi
Marcel Mihai Acatrinei PRM 1,45% 270 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 1,10% 206 voturi
Gheorghe Chiriac PP 0,69% 129 voturi
Barabasi Iren UDMR 0,26% 50 voturi


Colegiul uninominal nr. 9 Vatra Dornei pentru Camera Deputaţilor
[Vatra Dornei, Pojorâta, Dorna Arini, Crucea, Stulpicani, Ostra, Broşteni, Panaci, Şaru Dornei, Dorna Candrenilor, Poiana Stampei, Coşna, Iacobeni, Ciocăneşti, Cârlibaba, Breaza, Moldova Suliţa, Izvoarele Sucevei şi Moldoviţa]

Dumitru Pardău USL 61,86% 13.441 voturi
Cezar Cioată PPDD 18,99% 4.128 voturi
Ovidiu Milici ARD 13,62% 2.960 voturi
Nicuşor Dănăilă PRM 2,03% 442 voturi
Marius Botârcă PER 0,63% 137 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 0,47% 103 voturi
Romiţa Vicol PP 0,46% 100 voturi
Gal Zoltan UDMR 0,22% 49 voturi


Colegiul uninominal nr. 10 Gura Humorului - Câmpulung Moldovenesc pentru Camera Deputaţilor
[Gura Humorului, Câmpulung Moldovenesc, Păltinoasa, Capu Câmpului, Frasin, Mănăstirea Humorului, Vama, Frumosu, Vatra Moldoviţei, Sadova şi Fundu Moldovei]

Radu Iulian Surugiu USL 60,36% 14.468 voturi
Gabriel Dan Gospodaru ARD 20,64% 4.947 voturi
Anilore Plaiu PPDD 12,07% 2.895 voturi
Sorin Constantin Cotlarciuc PRM 2,62% 629 voturi
Ghervazen Longher Uniunea Polonezilor din România 1,91% 459 voturi
Vasile Bostaca PAS 0,59% 143 voturi
Deme Carol Zsolt UDMR 0,22% 55 voturi

Trimiteți un comentariu

2 Comentarii

  1. Câte voturi anulate sunt pentru ambele camere?

    RăspundețiȘtergere
  2. La Camera Deputaţilor au fost 6.491 de voturi nule şi 2.079 de voturi albe (buletine de vot pe care nu s-a aplicat ştampila “VOTAT”).

    La Senat au fost 5.296 de voturi nule şi 2.819 de voturi albe.

    RăspundețiȘtergere