Simona Halep, meciul revenirii. O înfrângere cu zâmbetul pe buze

Simona Halep - Paula Bandosa
Am urmărit meciul de revenire al Simonei Halep. Primul meci oficial după o pauză de mai bine de un an și jumătate.

În primul set a mers excelent, dar încet a început să apară și oboseala. S-a văzut mai ales în exasperant de lungul game cinci pe care l-a câștigat abia după a noua egalitate de puncte.

Din setul al doilea s-au înmulțit dublele greșeli la serviciu, greșelile neforțate și punctele pierdute pe fondul mobilității reduse, mai ales când era împinsă în spate.

„Aleargă, Simona!”, se auzea din când în când un îndemn din tribună. Dar Simona nu mai putea să alerge. Nici să servească în forță. Nici măcar să returneze. Din ce în ce mai des mingea se oprea în fileu. Și din jucătoarea dominantă din primul set, Simona a văzut cum victoria îi scapă printre degete. Scor final 6-1, 4-6, 3-6.

După o oră și 58 de minute s-a dus la fileu să își felicite adversara și a părăsit terenul în aplauzele zecilor de români veniți să o susțină la Miami Open.

Se vedea pe chipul ei și amarul înfrângerii, și bucuria revenirii.