Comuniştii au dărâmat clădirile vechi din centrul Sucevei. Au construit în schimb blocuri şi Casa de Cultură. Arhitecţii au sistematizat piaţa centrală astfel încât să aibă deschidere spre Cetatea de Scaun şi statuia ecvestră a lui Ştefan cel Mare.

După '89 ne-am procopsit cu McDonald's şi cu o clădire de birouri care blochează vederea spre cetate. Au apărut apoi oul, statuia înaripată, chioşcuri şi panouri publicitare care au schimbat cu totul faţa pieţei centrale.

După ce am scris despre sensul giratoriu, am găsit mai multe fotografii cu centrul Sucevei în urmă cu 30-40 de ani. Schimbarea e evidentă. Nu ştiu însă dacă este o schimbare în bine. Voi ce spuneţi?

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989

Centrul Sucevei înainte de construirea Casei de Cultură a Sindicatelor. În dreapta se vede un colţ din clădirea fostei Societăţi "Casa Naţională":

Centrul municipiului Suceava înainte de 1989