skip to main | skip to sidebar

Lista completă a candidaţilor la alegerile parlamentare 2012 în judeţul Suceava

Colegiul uninominal nr. 1 Suceava pentru Camera Deputaţilor
[municipiul Suceava fără cartierul Burdujeni]

- Sanda Maria Ardeleanu - ARD (PDL)
- Ştefan Alexandru Băişanu - USL (PNL)
- Marius Mihai Boghian - PPDD
- Petru Juravlea - PRM
- Anna Maria Dudas - UDMR


Colegiul uninominal nr.2 Burdujeni pentru Camera Deputaţilor
[Cartierul Burdujeni al municipiului Suceava, oraşul Salcea şi comunele Adâncata, Ipoteşti, Mitocu Dragomirnei şi Pătrăuţi]

- Ioan Balan - ARD (PDL)
- Rusu Paul - USL (PC)
- Bogdan George Păstrăv - PPDD
- Petru David - PRM
- Kruk Ingrid Irimescu - UDMR
- Maria Bărăscu - Partidul Alianţa Socialistă (Candidatură retrasă!)


Colegiul uninominal nr.3 Cajvana pentru Camera Deputaţilor
[Cajvana, Todireşti, Dărmăneşti, Şcheia, Moara, Bosanci, Horodniceni, Drăgoieşti, Ciprian Porumbescu, Stroieşti, Ilişeşti, Bălăceana, Pârteştii de Jos, Comăneşti, Botoşana şi Cacica]

- Vasile Ilie - ARD (PDL)
- Gavril Mîrza - USL (PSD)
- Lăcrămioara Vieru - PPDD
- Ovidiu Cuciureanu - PRM
- Nicolae Vartanovici - UDMR
- Marius Busuioc - PER
- Elisabeta Scheuleac - PP


Colegiul uninominal nr. 4 Fălticeni pentru Camera Deputaţilor
[Fălticeni, Baia, Preuteşti, Hârtop, Buneşti, Vultureşti, Udeşti, Fîntînele, Liteni şi Vereşti]

- Vasile Tofan - ARD (PDL)
- Eugen Constantin Uricec - USL (PSD)
- Mihai Artene - PPDD
- Paraschiva Mercore - PRM
- Geza Kadar - UDMR
- Radu Mercore - PP


Colegiul uninominal nr. 5 Dolhasca - Mălini pentru Camera Deputaţilor
[Dolhasca, Dolheşti, Forăşti, Drăguşeni, Vadu Moldovei, Boroaia, Fântâna Mare, Bogdăneşti, Râşca, Cornu Luncii, Rădăşeni, Mălini, Berchişeşti, Valea Moldovei şi Slatina]

- Mihai Vitcu - ARD (PDL)
- Ioan Stan - USL (PSD)
- Aneta Waclawski - PPDD
- Ştefan Andrei - PRM
- Gabriela Timea Hermann - UDMR
- Petru Grama - PP


Colegiul uninominal nr. 6 Rădăuţi pentru Camera Deputaţilor
[Rădăuţi, Frătăuţii Vechi, Satu Mare, Milişăuţi, Iaslovăţ, Burla, Arbore, Volovăţ şi Horodnic de Jos]

- Orest Onofrei - ARD (PDL)
- Constantin Galan - USL (PNL)
- Marin Buraciuc - PPDD
- Carmen Laura Ohmt - PRM
- Ferencz Deak - UDMR


Colegiul uninominal nr. 7 Vicov - Putna - Solca pentru Camera Deputaţilor
[Solca, Poieni Solca, Marginea, Horodnic de Sus, Suceviţa, Voitinel, Vicovu de Jos, Gălăneşti, Bilca, Vicovu de Sus, Putna, Straja, Brodina şi Ulma]

- Ovidiu Cristian Iane - USL (Partidul Verde)
- Dumitru Mihalescul - ARD (PDL)
- Adrian Vasile - PPDD
- Ionel Curea - PRM
- Ladislau Csibi - UDMR
- Mitică Dorobanţu - PER


Colegiul uninominal nr. 8 Siret - Dumbrăveni pentru Camera Deputaţilor
[Siret, Grămeşti, Zamostea, Zvorîştea, Hânţeşti, Siminicea, Dumbrăveni, Calafindeşti, Şerbăuţi, Grăniceşti, Bălcăuţi, Dorneşti, Muşeniţa şi Frătăuţii Noi]

- Daniel Ungurian - ARD (PDL)
- Eugen Bejinariu - USL (PSD)
- Brânduşa Magdalena Humeniuc - PPDD
- Mihai Marcel Acatrinei - PRM
- Iren Barabaşi - UDMR
- Gheorghe Chiriac - PP


Colegiul uninominal nr. 9 Vatra Dornei pentru Camera Deputaţilor
[Vatra Dornei, Pojorâta, Dorna Arini, Crucea, Stulpicani, Ostra, Broşteni, Panaci, Şaru Dornei, Dorna Candrenilor, Poiana Stampei, Coşna, Iacobeni, Ciocăneşti, Cârlibaba, Breaza, Moldova Suliţa, Izvoarele Sucevei şi Moldoviţa]

- Ovidiu Milici - ARD (Forţa Civică)
- Dumitru Pardău - USL (PNL)
- Cezar Cioată - PPDD
- Nicuşor Dănăilă - PRM
- Zoltan Gal - UDMR
- Marius Botârcă - PER
- Romiţa Vicol - PP


Colegiul uninominal nr. 10 Gura Humorului - Câmpulung Moldovenesc pentru Camera Deputaţilor
[Gura Humorului, Câmpulung Moldovenesc, Păltinoasa, Capu Câmpului, Frasin, Mănăstirea Humorului, Vama, Frumosu, Vatra Moldoviţei, Sadova şi Fundu Moldovei]

- Gabriel Dan Gospodaru - ARD (PDL)
- Iulian Radu Surugiu - USL (PNL)
- Anilore Plaiu - PPDD
- Sorin Constantin Cotlarciuc - PRM
- Carol Zsolt Deme - UDMR
- Vasile Bostaca - Partidul Alianţa Socialistă


Colegiul uninominal nr. 1 Vatra Dornei - Câmpulung Moldovenesc - Gura Humorului pentru Senat
[cuprinde colegiile nr. 9 şi nr 10 pentru Camera Deputaţilor]

- Cristian Anton Irimie - ARD (PDL)
- Neculai Bereanu - USL (PSD)
- Vasilica Steliana Miron - PPDD
- Gabor Malnaşi - UDMR
- Stela Acatrinei - PRM


Colegiul uninominal nr. 2 Suceava pentru Senat
[cuprinde colegiile nr. 1, nr. 2 şi nr. 3 pentru Camera Deputaţilor]

- Gheorghe Flutur - ARD (PDL)
- Tiberius Marius Brădăţan - USL (PSD)
- Costel Ignătescu - PPDD
- Gheorghe Acatrinei - PRM
- Adriana Klara Hapenciuc - UDMR
- Ilie Popescu - PP


Colegiul uninominal nr. 3 Fălticeni pentru Senat
[cuprinde colegiile nr. 4 şi nr. 5 pentru Camera Deputaţilor]

- Corneliu Popovici - ARD (PDL)
- Ovidiu Liviu Donţu - USL (PSD)
- Vasile Mustea - PPDD
- Brînduşa Magazin - PRM
- Geza Zsold - UDMR
- Gheorghe Rudolf Salup - PER
- Vasile Apopei - PP


Colegiul uninominal nr. 4 Rădăuţi pentru Senat
[cuprinde colegiile nr. 6, nr. 7 şi nr. 8 pentru Camera Deputaţilor]

- Marius Vatavu - ARD (PDL)
- Mihai Neagu - USL (PC)
- Constantin Enea - PPDD
- Costel Adrian Chelariu - PRM
- Zoltan Lado - UDMR
- Ilarică Lică Moisiuc - PER
- Leonard Ovidiu Ioachimescu - PP
- Ioan Pascar - Partidul Alianţa Socialistă

Articole recomandate:

    Alegeri parlamentare 2012, ARD, Forta Civica, Partidul Verde, PC, PDL, PER, politice, PRM, USL

Comentează folosind Facebook:

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu

Poţi utiliza unele etichete HTML, cum ar fi <a href=""></a>, <b></b>, <i></i>.

 

Dinu ZARĂ Copyright © 2009 - 2015. Vizitează şi Dinu ZARĂ - FotoBLOG şi Suceava: Presa Online