skip to main | skip to sidebar

Programul Festivalului Medieval Suceava 2013


Muzeul Satului Bucovinean
JOI, 15 AUGUST 2013
19.00 Concert Okra
20.15 Concert Ad-Hoc
21.15 Concert Odyssey
VINERI, 16 AUGUST 2013
20.00 Concert Truverii
21.00 Concert Ad-Hoc
SÂMBĂTĂ, 17 AUGUST 2013
20.00 Grupul de muzică veche Truverii - Peregrinatio
21.10 Concert Aeternum
DUMINICĂ, 18 AUGUST 2013
20.00 Concert Aeternum
21.10 Grupul de muzică veche TruveriiDe dragoste şi cele sfinte


Curtea Interioară a Cetăţii de Scaun
MIERCURI, 14 AUGUST 2013
19.00 – 21.00 Teatru Romeo şi Julieta, cu Trupa Clan-destin de la Universitatea Hyperion, Bucureşti, clasa prof. Maia Morgenstern şi Tache Florescu, regizor Teodora Câmpineanu
JOI, 15 AUGUST 2013
17.00 – 19.00 Teatru Romeo şi Julieta, cu Trupa Clan-destin de la Universitatea Hyperion, Bucureşti, clasa prof. Maia Morgenstern şi Tache Florescu, regizor Teodora Câmpineanu


Joi, 15 august 2013, ora 20.30 - Parada cu făclii a festivalului – Obcini – George Enescu - Primărie – Ana Ipătescu – Cetate



Cetatea de Scaun
VINERI, 16 AUGUST 2013
Ora Curtea Interioară Zidul Alexandru cel Bun Zidul de vest Şanţul de apărare
10.00 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul Ordinul Dragonului – spectacol interactiv pentru copii Paladinii de terra medies – Prezentarea perioadei (sec. IX-XIII)
11.00 Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor Cavalerii de Mediaş – prezentare de arme Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii formaţiuni de luptă
11.40 Asociaţia Gladius Dei – Şcoala de lupte Şoimii de argint – Curs de tir cu arcul Grupul Terra Ultrasilvana -concurs cu publicul – Tras cu arcul Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
12.30
Paladinii de terra medies – Dansuri medievale

13.10 PAUZĂ


15.10 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentare de arme Cavalerii de Mediaş- turnir de arme Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Jocuri şi scenete medievale
16.15 Ordinul Dragonului – atelier de lupte medievale Ordinul Solomonarilor - Solomonarul Paladinii de terra medies – Şcoala de intrucţie
16.45
Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medievale
Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
17.30 DESCHIDEREA OFICIALĂ


17.50 Asociaţia Gladius Dei - Dansuri medievale şi tir cu arcul Ordinul Dragonului – spectacol Oştirea Craiului Ludovic Grupul Terra Ultrasilvana – din sala de arme
18.20 Şoimii de argint – Spectacol de prezentare a popoarelor viking-maghiar-rus
Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – dansuri medievale
19.20 Cetatea Bârsei – Interactiv cu publicul Cavalerii de Mediaş – interactiv cu publicul Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul - lupte
20.15 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri Şoimii de argint – Spectacol interactiv cu publicul

21.10 Coco Fachirul Hypnosis – Spectacol cu foc, Ispitirea cavalerilor

22.00 Asociaţia Gladius Dei – Spectacol cu foc, Sine Missione


Pe tot parcursul zilei Horoscop şi Camera de gardă, concursul pentru copii Descoperiţi Comoara (dimineaţa)


SÂMBĂTĂ, 17 AUGUST 2013
Ora Curtea Interioară Zidul Alexandru cel Bun Zidul de vest Şanţul de apărare
10.00 Trupa Contrast Iași - Capra cu trei iezi Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul Turnir Paladinii de terra medies – Şcoala de instrucţie
11.00 Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor Asociaţia Gladius Dei – Atelier de lupte Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii formaţiuni de luptă Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
11.30 Trupa Contrast Iași - Norocul omului Ordinul Dragonului – atelier de lupte medievale Grupul Terra Ultrasilvana –concurs cu publicul – Tras cu arcul, aruncarea suliţei
12.30 Cavalerii de Mediaş – interactiv cu publicul Şoimii de argint – Spectacol interactiv cu publicul Paladinii de terra medies – Prezentarea perioadei (sec. IX-XIII)
13.10 PAUZĂ
15.30 Cavalerii de Mediaş – turnir de arme Asociaţia Gladius Dei – Dansuri medievale şi tir cu arcul Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Dansuri medievale
16.15 Ordinul Dragonului – spectacol interactiv pentru copii Şoimii de argint – Spectacol de prezentare a popoarelor viking-maghiar-rus Grupul Terra Ultrasilvana – Din sala de arme
16.45 Ansamblul Ciprian Porumbescu - Dans Ţigănesc


17.30 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri Ordinul Solomonarilor - Solomonarul Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul - lupte
17.50 Ordinul Dragonului – spectacol Oştirea Craiului Ludovic Cavalerii de Mediaş- turnir de arme
Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
18.20 Şoimii de argint – Curs de tir cu arcul Cetatea Bârsei – Interactiv cu publicul Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – turnir
19.20


Turnir cu cai Vali Vasilescu Production
20.40 Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medievale Cavalerii de Mediaş – prezentare de arme Paladinii de terra medies – lupte în cadrul unor scenete
21.10 Coco Fachirul Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentare de arme

21.45 Hypnosis – Spectacol cu foc, Notre Dame


22.30 Noaptea supraveţuitorilor în Cetate


Pe tot parcursul zilei Horoscop şi Camera de gardă şi concursul pentru copii Descoperiţi Comoara (dimineaţa)


DUMINICĂ, 18 AUGUST 2013
Ora Curtea interioară Zidul Alexandru cel Bun Zidul de vest Şanţul de apărare
10.00 Trupa Contrast Iaşi - Norocul omului Cavalerii de Mediaş – interactiv cu publicul Paladinii de terra medies – Prezentarea perioadei (sec. IX - XIII)
11.00 Cetatea Bârsei – Interactiv cu publicul Ordinul Dragonului – spectacol interactiv pentru copii Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii formaţiuni de luptă Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
11.30 Trupa Contrast Iași - Capra cu trei iezi Asociaţia Gladius Dei – Atelier de lupte Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – Tras cu arcul, aruncarea suliţei
12.30 Ordinul Dragonului – atelier de lupte medievale Soimii de argint – Spectacol interactiv cu publicul Paladinii de terra medies – lupte în cadrul unor scenete
13.10 PAUZĂ


15.10 Asociaţia Gladius Dei – Dansuri medievale şi tir cu arcul Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Dansuri şi scenete medievale
16.15 Ansamblul Ciprian Porumbescu - Dans Ţigănesc Cavalerii de Mediaş - turnir de arme

16.45 Străjerii Cetăţii Bistriţa - Competiţii între străjeri Şoimii de argint - Curs de tir cu arcul Grupul Terra Ultrasilvana - Din sala de arme
17.25 Ordinul Dragonului – spectacol Oştirea Craiului Ludovic Ordinul Solomonarilor - Solomonarul

17.50 Cavalerii de Mediaş – prezentare de arme
Paladinii de terra medies – Şcoala de instrucţie Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
18.20 Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medievale Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentare de arme Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – turnir
19.20 Închiderea oficială

Turnir cu cai Vali Vasilescu Production
20.40 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul Şoimii de argint – Spectacol de prezentare a popoarelor viking-maghiar-rus Grupul Terra Ultrasilvana –concurs cu publicul - lupte
21.10 Coco Fachirul Asociaţia Gladius Dei - Penumbra - spectacol cu foc

21.45 Hypnosis - Spectacol cu foc, Dansuri macabre


22.30

Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Spectacol cu foc
Pe tot parcursul zilei Horoscop şi Camera de gardă şi concursul pentru copii Descoperiţi Comoara (dimineaţa)

Articole recomandate:

    Cetatea de Scaun, Festival Medieval, Muzeul Bucovinei

Comentează folosind Facebook:

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu

Poţi utiliza unele etichete HTML, cum ar fi <a href=""></a>, <b></b>, <i></i>.

 

Dinu ZARĂ Copyright © 2009 - 2015. Vizitează şi Dinu ZARĂ - FotoBLOG şi Suceava: Presa Online