Înfiinţat ca Muzeu de etnografie şi ştiinţele naturii, a fost reprofilat în 1967 ca Muzeu al lemnului, este unic în ţară prin denumire şi printre puţinele din Europa, ca tematică şi pentru valoarea exponatelor.
Deţine un bogat patrimoniu ce cuprinde peste 15.000 piese din lemn şi are la bază colecţiile etnografice alcătuite de Ion Ştefureac şi Constantin Brăescu
- această descriere a Muzeului "Artei Lemnului" este publicată pe pagina de internet a Primăriei Câmpulung Moldovenesc.

Se pare că nu de aceeaşi părere este şi Gabriel Constantin Şerban, probabil cel mai slab primar din judeţul Suceava. Umblă vorba că Şerban se interesează în stânga şi-n dreapta despre cum ar putea desfiinţa fără vâlvă Muzeul "Arta Lemnului" şi să mute în clădire o parte din birourile primăriei. Găsiţi aici mai multe detalii despre măreţele planuri ale lui Şerban.

Cum poate oare PDL să îl susţină pe Şerban pentru un nou mandat de primar? Or să pompeze bani cu duiumul în Câmpulung până la alegerile de anul viitor doar ca să-l mai facă înc-odată primar pe unul care opt ani s-a făcut remarcat doar prin concedii lungi şi dese, slugărnicie şi o evidentă lipsă a simţului ridicolului.