Nici bine n-au început discuţiile cu privire la reorganizarea administrativ-teritorială a României că parlamentarii PNL de Suceava par să fi abandonat deja varianta în care Suceava ar putea deveni capitală a unei viitoare regiuni.

Ignorând complet dezavantajele uriaşe pentru judeţul Suceava în cazul în care va deveni anexa Iaşului, deputaţii PNL de Suceava Radu Surugiu şi Constantin Galan le-au transmis colegilor de partid, la şedinţa Delgaţiei Permanente de sâmbătă, 10 februarie, că vor susţine posibilitatea ca o viitoare regiune să aibă capitala la Suceava dar că ei nu cred că ar exista şanse ca acest lucru să se întâmple.

Am lăsat la începutul înregistrării şi nişte contre între preşedintele PNL Suceava, deputatul Ştefan Alexandru Băişanu, şi şeful Cluburilor Studenţeşti Liberale, deputatul Radu Surugiu, perceput de Băişanu ca o ameninţare pentru hegemonia lui în PNL Suceava.